Hippies

13. april 2014 at 16:45 | Lin Vixen
O co se vlastně jedná?
Květinové hnutí je hnutí, které vzniklo v 60. letech v USA. V tomto stylu je důležité šířit mír, lásku a přátelství. Spíš než duševní rozpoložení to je in ve stylu oblékání, spoustu mladých se touto módou v dnešní době inspiruje. Typické jsou dlouhé vlasy, korálky, různé květinové doplňky a neodmyslitelný znak hippies.

Typická hudba této doby byla hlavně beat, psychadelický rock a heavy metal například The Doors, Beatles, Jimi Hendrix. Nejznámější festival této doby je Woodstock a heslo této komunity: ,,Make love, not war''


Lace + Flower crowns
# Indie # hippie # boho
Fresh Festival Fashion: Music Festivals, coachella and concerts and of spring and summer are right around the corner, are you ready for the fashion fun?! Boho chic styles and be achy beauty trends are the way to go! When looking for accessories go haute hippie styled with fringe bags, woven shoes, and colored sunglasses. Embellished bags make for an ethnocentric carryall.
This Pin was discovered by Alexandria Griffin. Discover (and save!) your own Pins on Pinterest. | See more about flower headbands, peace and bohemian girls.
Hippie Style ♥ follow me to find more:)


 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement